Bitlis Güroymak’ta seçim gerginliği sürüyor: 14 gözaltı, 5 polis yaralandı

Bitlis’in Güroymak ilçesinde DEM Parti ile Yeniden Refah Partisi üyelerinin seçim sonucunu protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemde, polisin müdahalesi sonucu 14 kişi gözaltına alınırken, 5 polis hafif yaralandı.

31 Mart seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre ilçede Yeniden Refah Partisi adayı Emrullah Yıldırım 4 bin 292, AKP adayı Eşref Mutlu 4 bin 290, DEM Parti adayı Mehmet Şirin Üncü 4 bin 206 oy almıştı. Sonuçlara itiraz eden AKP ve DEM Parti temsilcilerinin talebini değerlendiren Güroymak İlçe Seçim Kurulu, bazı sandıkların ve geçersiz kabul edilen oyların tekrar sayılmasına karar vermişti.

İlçe Seçim Kurulunun kararı doğrultusunda, Güroymak’ta itiraz edilen sandıklar ve geçersiz oylar yeniden sayıldı, AKP adayı Eşref Mutlu ilk sıraya yükselmişti.

TIKLAYIN-Bir ilçede oylar yeniden sayıldı, belediye başkanlığı AKP’ye geçti

Güroymak’ta yaşananlar hakkında yazılı açıklama yapan Bitlis Valiliği şu ifadeleri kullandı:

”31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarını protesto etmek amacıyla; 06.04.2024 günü ilimiz Güroymak ilçesinde DEM Partili şahıslar toplanarak basın açıklaması yapmış, sonrasına Yeniden Refah Partisi üyeleri ve taraftarları İlçe SKM önünde toplanmış, Muş karayolunu çöp konteynırları ile kapatarak ve konteynırları ateşe vererek öncelikle kaymakamlık ve belediye binasına doğru yürüyüşe geçmiş, belediye binasının camlarını kırmış, görevli polislere taş, sopa ve çeşitli cisimlerle saldırmışlardır. Tüm uyarılara rağmen grubun dağılmaması üzerine gruba usule uygun olarak müdahale edilmiş, yol trafiğe açılmış, kamu kalına zarar vermek, görevli memura mukavemet, trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek ve 2911 sayılı kanuna muhalefet suçlarından 14 şahıs gözaltına alınmış, Güroymak İlçe Emniyet Müdürümüz dahil 5 beş personelimiz hafif yaralanmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir